Jak přes prázdniny nezapomenout, co jsme se naučili přes rok?

Všichni to známe. Přijde léto, jazykové kurzy se přeruší a my máme dobré předsevzetí, že si budeme opakovat vše, co již umíme a učit se něco navíc. 

A pak je najednou první týden léta za námi a my s úlekem balíme učebnice a poznámky do kufru, protože když už jsme nezačali do teď, určitě to na dovolené zvládneme. Tam budou čas, síly,…

A jsme zpět z dovolené,

a pokud naše dovolená nebyla v zahraničí a bez delegáta, jsme tam, kde jsme byli před tím – tedy kromě těch nejzodpovědnějších, kteří si knihu alespoň položili na noční stolek nebo ji poctivě nosili každý den na pláž (neříkám, že ji otevřeli :-).

A najednou je konec léta

a dostavuje se pocit zklamání a selhání, že jsme se vlastně nejen nic nenaučili, ale zapomněli i to, co jsme se celý rok učili (ono to tedy nikdy není tak horké, ale ten pocit je silný).

Jak vyzrát sami na sebe a přimět se k opakování nebo učení? 

Protože právě vůle je rozhodující. Práce sama je pak často i příjemná.

 
Člověk je tvor od přírody líný a léto a dovolená jsou k odpočinku.

Nemůžeme se na sebe zlobitže se těmto faktorům podvolíme.

Pojďme to otočit a vyjděme jim vstříc!

Místo naštvání se na sebe, je třeba si učení zpříjemnit tak, abychom se na něj těšilivyměnili je za jiné činnosti nebo začlenili do hromadného programu.

Nedrťte se gramatiku.

pusťte si písničky a snažte se rozumět, o čem jsou. Ne každé slovo, jen hrubý obsah (jestli je o bramborách nebo o lásce :-)).

Nebiflujte se slovíčka.

Najděte si pěkné audio, mírně pod vaší skutečnou úrovní jazyka a užívejte si, jak jste dobří a jak tomu rozumíte. Podrobnosti, jak maximálně  využít poslech k rozvoji jazyka, najdete zde.

Neizolujte se od ostatních.

To není cílem dovolené. Hrajte s dětmi či partnerem hru, kdo si zapamatuje více slov, kdo porozumí více, kdo dokáže lépe napodobit intonaci audia… ale cena pro vítěze musí stát za to! 

Třeba – po zbytek večera vás budou všichni opečovávat nebo dostanete poslední pomeranč, který ještě zbyl či budete spát na lepší posteli/karimatce, nebo nebudete umývat nádobí… 

Nechoďte se učit, když se ostatní koukají na film.

 

Pusťte si film v originálu s titulky – lépe titulky v původním jazyce, ale klidně i české. 

Podprahově stále budete jazyk vnímat a mnohdy s potěšením zjistíte, čemu všemu jste rozuměli i bez titulků.

Můžete přidat další zábavné techniky z celé škály tipů, které se opírají o potěšení z učení, z eBooku Jak na slovíčka (nejen) pro starší a pokročilé

A potěšení právě na dovolenou patří 🙂.

Můžete namítnout, že toto není žádné učení. 

Máte pravdu, protože z učení se stane zábava. 

A o to právě jde!

2 názory na “Jak přes prázdniny nezapomenout, co jsme se naučili přes rok?”

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *